Dane z przeprowadzonych badań dotyczących upodobań bankowych przez Polaków pokazuję, że coraz więcej osób korzysta z bankowości mobilnej.

Pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku, ta liczba opiewała na ponad 8 milionów osób. Aktualnie nie dziwi nas taki stan rzeczy, gdyż aplikacje bankowe są bardzo wygodne i przyjazne dla klientów, zaś same banki zachęcają do korzystania z nowych form zarządzania swoimi pieniędzmi.

Wbrew temu co mogłoby się nam wydawać, bankowość mobilna nie jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Pierwsza próba zarządzania pieniędzmi przez telefon została podjęta już 18 lat temu, a dokonał tego ówczesny Wielkopolski Bank Kredytowy, który aktualnie jest znany jako Bank Zachodni WBK. Te próby były oczywiście stosunkowo prymitywne, gdyż zakładały możliwość otrzymywania informacji o saldzie oraz ostatnich transakcjach właśnie za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Jeżeli chodzi o rozwój bankowości znanej nam dzisiaj, to jej początek można datować na rok 2009. To właśnie wtedy została stworzona pierwsza bankowa aplikacja mobilna, która działała pod telefonami iPhone i była przeznaczona dla klientów Raiffesena. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź innych banków, gdyż kolejne aplikacje zaczęły powstawać bardzo szybko. Z początku również były tworzone pod kątem telefonów Apple, jednakże wzrost popularności Androida bardzo szybko zmienił ten trend.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że rachunki bankowe faktycznie obsługuje się dużo lepiej i wygodniej z poziomu smartfona, niżeli przeglądarki na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Co więcej, można zauważyć trend polegający na tym, że banki specjalnie nie starają się uatrakcyjnić wyglądu swoich bankowości internetowych dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej, lecz wszystkie siły wykorzystują w rozwoju aplikacji mobilnych. Jest to z pewnością swoista zachęta do korzystania z mobilnej bankowości internetowej. Nie ma się temu co dziwić, gdyż takie podejście jest zwyczajnie bardzo wygodne, mniej czasochłonne oraz łatwo dostępne. Żyjemy przecież w świecie, gdzie praktycznie każdy posiada smartfona z nieustannym dostępem do Internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here