Drukarka 3D

Drukarki 3D cieszą się niesłabnącą popularnością, a eksperci technologicznego świata potwierdzają, że urządzenia tego rodzaju wraz z rozwojem swoich możliwości, staną się wręcz standardowym wyposażeniem linii produkcyjnych czy sprzętów domowego użytku, dokładnie tak samo, jak drukarki tradycyjnego typu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo to sprzęty, który pozwala automatycznie, szybko, najlepszej jakości i tanio stworzyć model przestrzenny, czyli finalny produkt. Jak odbywa się drukowanie 3D? Czym różni się drukarka do drukowania przestrzennego od tej tradycyjnej? Przedstawiamy sprzęt, w który już niebawem być może sam zainwestujesz.

Od projektu do produkcji

W pierwszej kolejności musi powstać komputerowy projekt, na którego podstawie realizowane będą wydruki 3D. Trzeba podkreślić, że druk 3D możliwy jest w pojedynczym, oryginalnym egzemplarzu, ale coraz częściej wykorzystywany jest w ramach produkcji masowej. Projekt pozwala stworzyć prototyp, a potem kolejne, identyczne modele. Do tego wydruki są doskonale precyzyjne, nierzadko niemożliwe do odtworzenia pracą ludzkich rąk. Samo drukowanie przestrzenne odbywa się zresztą znacznie szybciej, dokładniej, automatycznie bez potrzeby konieczności zatrudniania specjalistów.

Aby móc stworzyć doskonały produkt przestrzenny, należy dobrać budulec. W najpopularniejszej formie, drukarki 3D nanoszą warstwa po warstwie kolejne ilości materiału w formie sproszkowanej. Może być to plastik, inne tworzywo sztuczne, szkło, glina, metal, w tym metal szlachetny. Taka metoda działania drukarki pozwala stworzyć rozmaite wyroby, od elementów wyposażenia wnętrz, gadżetów dekoracyjnych i biżuteryjnych, poprzez meble, akcesoria domowego użytku, części istotne w sektorze lotnictwa czy kolejnictwa, aż po branżę motoryzacyjną. Ciekawostką jest to, że drukarka 3D coraz powszechniej stosowana jest na przykład w ramach linii produkcyjnej samochodów, gdzie tym sposobem powstają nawet silniki najlepszych aut. Wydruki 3D standardowo już stosowane są także w branży weterynaryjnej, medycznej czy kosmetycznej i dentystycznej.

Warto również wspomnieć, że wydruki 3D oszczędzają czas. Wylicza się, że wykorzystywanie drukarki 3D w podstawowej linii produkcyjnej, skraca czas wytwarzania przeciętnego wyrobu nawet kilka razy. W niektórych przypadkach daje zupełnie nowe możliwości tworzenia, ponieważ doskonale radzi sobie z wyrabianiem nawet małych elementów i tych o skomplikowanej strukturze. Takie części nie zawsze mogły powstawać ręcznie, a już na pewno nie z tak wielką precyzją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here