Zawód sen funkcjonuje w wielu kategoriach. Są one zależne od poziomu zawodowego, wykształcenia, doświadczenia, a także wykonywanych prac. W jaki sposób dzieli się taka profesja? Jakie czynności zawodowe czekają na przy podjęciu pracy w takim zawodzie? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-w-zawodzie-introligator-czym-zajmuje-sie-introligator/
W jaki sposób dzieli się zawód introligatora?
Profesja ta dzieli się na kilka poszczególnych kategorii. Są to:
Introligator – jest to osoba zajmująca się oprawą materiałów drukowanych. Za pomocą własnych rąk lub maszynę przygotowuje ona wkłady między oprawy. Czasami używa do tego specjalnie przeznaczonych narzędzi introligatorskich, zwłaszcza jeżeli wyroby i składy mają specjalne przeznaczenie.
Introligator galanteryjny – przy pomocy własnych rąk lub masz wytwarzano prawy do książek, dokumentów, czasopism, broszur oraz prac dyplomowych czy albumów. Pracuje on zarówno na konkretnych zleceniach jak i na specjalnych, które wymagają specjalnego przeznaczenia.
Introligator poligraficzny – wykonuje on oprawy do książek w ilościach przemysłowych lub masowych.
Technik procesów introligatorskich – jest to osoba wykonująca wkłady książkowe, a także oprawki twarde. Wykonuje on serię wkładek do oprawy miękkich, które mogą być zapełnione dowolną treścią. Szyje ręcznie lub posługuje się maszynami. Dodatkowo spod jego rąk wychodzą klasery, opakowania, ozdobnych starały oraz inne wyroby o specjalnym przeznaczeniu. Dodatkowo zajmuje się na zabezpieczeniem starodruków, zniszczonych opraw ksiąg.
Operator maszyn introligatorskich – zajmuje się wyłącznie obsługą maszyn. Zarówno tych, które wymagają ręcznego jaki komputerowego sterowania. Dodatkowa zajmuje się on konserwacją i naprawą. Dzięki niemu powstają twarde oprawy, a także oprawy łączone bez szycia.
Czynności zawodowe w pracy introligatora
Jeżeli wiesz, jakie stanowisko czekają się takiej pracy, z pewnością zastanawiasz się również jakie obowiązki będą do niej należały. Aby powstały odpowiednie wyroby, będziesz musiał wykonywać pewne określone czynności. Będą to między innymi:
- bingowanie – tworzenie specjalnych wgnieceń, które służą do łatwego zginania papieru,
- bundowanie – łączenie kartek za pomocą bindy w jeden spójny komplet,
- kaszerowanie – nakładanie cienkiej warstwy papieru na inny materiał,
- perforowanie – wycinanie otworów, które mają służyć uzyskaniu kształtu,
- rycowanie mechaniczne – specjalne wycinanie, które nie przecina podłoża.
Zobacz też: http://www.intnet.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-introligator-zarobki-introligatora/