Korzystanie z karty płatniczej lub kredytowej jest bardzo łatwe i wygodne. Dzięki niej możemy płacić wtedy, gdy nie mamy przy sobie gotówki. Jednak nie zawsze transakcja się udaje. Co najczęściej powoduje problemy z płatnością kartą przez terminal płatniczy?

Brak pieniędzy na koncie

Aby płacić kartą płatniczą podłączoną do konta, musimy mieć na nim odpowiednią ilość środków. Wtedy, gdy nie będziemy mieli ich w ogóle lub kwota płatności będzie wyższa od posiadanej sumy na koncie, nasza transakcja będzie odrzucona.

Wyczerpane limity transakcyjne

Możemy ustawić je samodzielnie jako miesięczne oraz dzienne dla karty – dotyczą one zarówno wysokości zapłaty, jak i częstotliwości płatności. Gdy wyczerpiemy limity transakcyjne, nie zapłacimy kartą, ale możemy zmienić je na swoim koncie on-line albo w banku.

Nieaktywna karta

To problem dotyczący osób, które niedawno otrzymały nową kartę. Najczęściej trzeba ją aktywować i możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykonanie transakcji z użyciem kodu PIN (nie ma możliwości płatności zbliżeniowych). Drugim z nich jest aktywowanie karty samodzielnie w serwisie transakcyjnym banku. Trzeci to zadzwonienie na infolinię banku.

Błędny PIN

Gdy podanym błędny kod PIN, wówczas terminale płatnicze także podają to jako powód odrzucenia transakcji. Pamiętajmy o tym, że jeżeli podamy kod błędnie 3 razy, wtedy karta zostanie zablokowana i najczęściej będziemy musieli wyrobić nową. Także może być ona skonfiskowana przez pracownika sklepu. Przy podejrzeniu kradzieży może on także powiadomić o sprawie Policję.

Awaria w banku

Zdarza się również, że za brak możliwości płatności odpowiedzialny jest nie klient, ale bank. Zwykle problemy jest awaria w banku, która może być chwilowa lub dłuższa. Innym powodem mogą być także prace modernizacyjne w banku.

Koniec ważności karty

Karty płatnicze mają też swoje daty ważności. Wiele osób nie sprawdza ich regularnie i potem może okazać się, że karta nie jest już ważna. Zwykle jednak bank wcześniej o tym informuje i wysyła nową kartę w zastępstwie tej starej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here