Niemal co trzeci Polak gromadzi swój kapitał na lokatach. Zainteresowanych tego typu produktami byłoby więcej, gdyby nie konieczność założenia rachunku osobistego. Czy to faktycznie obowiązek i czy takie rozwiązanie jest korzystne?
Mimo niskiego oprocentowania, wielu Polaków decyduje się na oszczędzanie środków na lokacie. Wynika to przede wszystkim z bezpieczeństwa kapitału oraz pewności zysków (pod warunkiem dotrzymania regulaminu umowy), Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie sprawdź, czy bank nie wymaga założenia konta osobistego wraz z lokatą.
Konto osobiste to przepustka do wyższego oprocentowania?
Standardowe oprocentowanie nie zachęca do oszczędzania na lokatach. Dlatego banki szukają sposobów, dzięki którym mogą zmotywować do deponowania wolnych środków. Przykładowo, w zamian za związanie się klienta z bankiem również w inny sposób, np. poprzez otwarcie rachunku osobistego, można uzyskać wyższe oprocentowanie dochodzące nawet do 2,50-4,00%.
Bank liczy, że posiadacz lokaty, po wygaśnięciu umowy, chętnie skorzysta z kolejnej lokaty lub zdecyduje się na zupełnie inny produkt. Zaś klient może osiągnąć znacznie większe zyski.
Opłaca się mieć lokatę z kontem osobistym
Lokata z kontem osobistym to świetny sposób na osiągnięcie większych zysków. Przykładem może być Lokata Cloud powiązana z Kontem Idealnym dostępnym w ofercie Idea Banku. Oprocentowanie wzrasta do 2,40% w przypadku utrzymania 10% zdeponowanej kwoty lokaty na rachunku bankowym (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-cloud).
Zanim jednak wybierzesz lokatę z kontem osobistym, dokładnie poznaj parametry obu produktów. Może bowiem okazać się, że wysokie pozornie oprocentowanie wcale nie pozwoli osiągnąć wysokich zysków. W wielu przypadkach posiadanie konta osobistego powiązanego z lokatą wiąże się z koniecznością uiszczania opłat np. za prowadzenie rachunku, korzystanie z karty płatniczej czy dokonywanie przelewów. To z kolei pomniejsza wypracowany na lokacie zysk.
Nie potrzebujesz konta? Możesz założyć lokatę bez niego, ale…
Chociaż w większości przypadków zdeponowanie środków na lokacie wymaga otwarcia rachunku bankowego, wśród dostępnych ofert pojawiają się możliwości oszczędzania bez konieczności posiadania konta osobistego.
Warto jednak mieć świadomość, że w takich przypadkach niższe może być oprocentowanie. Dlatego musisz dokładnie przeanalizować dostępne oferty i sprawdzić, który wariant odpowiada ci najbardziej.