Telefonią komórkową zajmuje się infrastrukturę telekomunikacyjną, która pozwala na bezprzewodowe połączenia z telefonów komórkowych w obszarach anten stacji bazowych. Dzięki telefonii komórkowej jesteśmy w stanie korzystać z telefonów i innego rodzaju urządzeń mobilnych.

Głównym systemem telefonii komórkowej mającym największy zasięg jest GSM. Zaliczany jest on do tak zwanej telefonii komórkowej drugiej generacji. Od 2001 roku dostępna jest telefonia komórkowa trzeciej generacji, a obecnie największym zainteresowaniem cieszy się czwarta generacja, czyli 4G z LTE. Poniżej prezentujemy dokładne informacje dotyczące używanych w przeszłości i obecnie standardów telefonii komórkowej

Telefonia komórkowa pierwszej generacji

Wykorzystuje sieć radiową transmisji analogowej. Zaliczają się do niej standardy NMT (ang. Nordic Mobile Telephone) oraz AMPS (ang. Advanced Mobile Phone System), które zaczęły być stosowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Telefonia komórkowa drugiej generacji

Gdy liczba użytkowników sieci komórkowych na bazie sieci radiowych zaczęła rosnąć, pojawiały się coraz częstsze przeciążenia. Wobec tego zaczęto prace nad nowym standardem, który będzie opierał się na transmisji cyfrowej. Najpopularniejszym rozwiązaniem został standard GSM (ang. Global System for Mobile Communications), natomiast w Stanach Zjednoczonych cdmaOne. Także obecnie telefonia komórkowa drugiej generacji jest najczęściej używana na wszystkich kontynentach.

Telefonia komórkowa trzeciej generacji

Prace nad telefonią komórkową trzeciej generacji rozpoczęły się na początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU, ang. International Telecommunication Union) zaczął tworzyć platformę IMT-2000, na której miały bazować systemy 3G. Obecnie najczęściej używane systemy 3G to UMTS i systemy z rodziny CDMA2000.

Telefonia komórkowa czwartej generacji

Systemy określane mianem 4G są obecnie najbardziej zaawansowane. Zalicza się do nich używane także w Polsce LTE (ang. Long Term Evolution) i WiMAX.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here