Systemy ERP w branży metalowej

W większości branż produkcyjnych, efektywne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa jest jednym z najważniejszych determinant sukcesu na rynku. Każda branża ma swoje specyficzne trudności związane z alokacją zasobów. Nie inaczej wygląda sytuacja w branży metalowej. Jest to branża zajmująca się produkcją i obróbką stali, sprzedażą stali, tworzeniem konstrukcji stalowych. Jest branża o tyle wrażliwa, że jest bardzo mocno związana z obszarem działalności innych sektorów takich jak transport. Dlatego tak ważne jest efektywne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa.

Problem zarządzania zasobami branży metalowej

Branża metalowa boryka się od wielu lat z tymi samymi wyzwaniami. Potrzeba optymalizacji jest spowodowana wysokimi wymaganiami jakościowymi wytwarzanych produktów w konfrontacji z bardzo krótkimi czasami dostaw. Zmiana wymogów produkcyjnych często wymaga zmian przezbrojeń parku maszynowego, korekt projektów realizacji zleceń a co za tym idzie dodatkowe koszta. Planowanie produkcji jest kluczową kwestią, która pozwala firmie zyskiwać renomę, utrzymywać płynność finansową i w efektywny sposób wykonywać zlecenia, które otrzymuje firma.

Systemy ERP w branży metalowej jako pomoc w alokacji zasobów

Systemy ERP są doskonałym uzupełnieniem procesu wspomagania wszystkich najważniejszych procesów w przedsiębiorstwie. Systemy ERP obsługują działalność firmy od planowania, zaopatrzenia, przez sam proces produkcji aż dystrybucji towarów. W aspekcie branży metalowej, systemy ERP w efektywny sposób integrują wszystkie obszary działalności, pozawalają też na automatyzację procesów produkcyjnych. Automatyzacja ta jest szczególnie istotna, gdyż systemy wspomagania alokacji zasobów samoistnie projektują scenariusze realizacji poszczególnych zamówień produkcyjnych biorąc pod uwagę różne warunki. To zwiększa elastyczność firmy jednocześnie pozwalając na efektywne zarządzanie zasobami.

Jak wcześniej wspomniano, w branży metalowej charakterystyczny jest krótki termin realizacji zamówień. Jest to ryzykowny obszar pod względem powstawania wąskich gardeł. Systemy ERP skutecznie eliminują to ryzyko, a z drugiej strony minimalizują sytuacje przestojów pracy.

Oprogramowanie klasy ERP może być dowolnie dostosowane do potrzeb poszczególnego przedsiębiorstwa. To na podstawie realnych potrzeb projektuje się systemy dla branży metalowej. Pozwoli to każdej firmie branży metalowej ograniczyć zbędne koszty związane z przeszkodami podczas procesu produkcyjnego, zwiększyć efektywność bilansowania zasobów i zarządzania procesami. Te działania powodują duży wzrost jakości produkcji, co w długim okresie przyczynia się do wzrostu wartości firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here