Budując swój własny komputer warto wiedzieć, na których jego częściach można oszczędzić, a które można nawet totalnie wyłączyć ze swojego budżetu przeznaczonego na nowy sprzęt. Nie wszystkie komputerowe podzespoły są dla prawidłowego działania komputera niezbędne. A jeśli wyjątkowo zależy nam na niskich kosztach jego kompozycji, i minimalnych, podstawowych jedynie funkcjach, warto zapoznać się z tym artykułem.
Napęd optyczny
Osoba pragmatyczna zadałaby sobie podstawowe pytanie:”kiedy ostatni raz korzystałem/am z napędu?”. Każemy z nas ciężko przypomnieć sobie ten „ostatni raz”, a nawet jeśli był on stosunkowo niedawno, to częstotliwość korzystania z płyt cd/dvd jest w dzisiejszych czasach – zdominowanych przez gry, programy i filmy ściągane z internetu – jest stanowi niewielki odsetek. Co więcej, śmiało płyty można zastąpić przez nośniki pamięci flash, czyli pendrive’y. Na co komu dziś napęd optyczny? Prawdę mówiąc, nie jest one niezbędny do działania komputera, zatem spokojnie możesz oszczędzić sobie trudu doboru nowego napędu, a pieniądze przeznaczyć na inne podzespoły.
Dysk twardy
Na dysku twardym oszczędzać nie można – to fakt. Ważne, żeby był on dobrej jakości, gdyż zapewnia nie tylko bezpieczeństwo danych i mała awaryjność, ale również prędkość działania komputera.
W przypadku dysku twardego oszczędzić możemy jednak na jego wielkości. O ile nie jesteś „spokrewniony” z chomikiem, to raczej nie uda Ci się wykorzystać przestrzeni 1 czy nawet 2TB, dla przeciętnego użytkownika ze sporym zapasem wystarczy taki o pojemności 250, czy 500GB.
Zasilacz
Podobnie, jak w przypadku dysku twardego, na dobrej jakości zasilaczu nie warto oszczędzać. Aby dokonać małych cięć kosztów, oblicz ile mocy czerpać będą pozostałe podzespoły, i dobierz taki, który będzie odpowiedni do Twojego komputera.
Karta graficzna
Jeśli nie jesteś graczem lub nie pracujesz jako grafik, karta graficzna nie będzie Ci niezbędna do wykonywania podstawowych czynności biurowych. Do tego celu wystarczy jedynie ta zintegrowana z procesorem.