WordPress jak stworzyć stronę

WordPress to znany system zarządzania treścią (CMS), którzy z łatwością ułatwia zarządzanie zarówno prostym blogiem, jak i zaawansowaną stroną firmową. Duża ilość zaawansowanych wtyczek, motywów graficznych i intuicyjny interfejs sprawiają, że WordPress stoi za zapleczem większości stron, jakie widzimy w internecie. Jak zatem stworzyć swoją pierwszą stronę w WordPress? Jak ustawić stronę główną i inne podstrony? Jak podpiąć wtyczki i które wtyczki wybrać na początek? Na te wszystkie pytania spróbujemy odpowiedzieć w tym krótkim poradniku.

WordPress jak zacząć

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego hostingu pod WordPress. Dobrany pod indywidualne preferencje hosting to kluczowa kwestia każdej strony internetowej, ponadto odpowiedni hosting pomoże Ci również poprawić swoją pozycję organiczną w wyszukiwarce, a co za tym idzie zwiększyć widoczność i sprzedać, szczególnie w przypadku sklepów internetowych. Jak wybrać odpowiedni hosting internetowy? To temat na osobny artykuł. Teraz zajmijmy się postawieniem pierwszej strony internetowej w CMS WordPress.

WordPress strona internetowa

Ze strony naszych klientów widzimy dużo zapytań w temacie – WordPress jak stworzyć stronę internetową. Przejdźmy zatem do konkretów.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, WordPressa możemy zainstalować zarówno w sposób ręczny, jak również z poziomu hostingu z użyciem instalacji automatycznej (podlinkować – https://app.surferseo.com/drafts/734473). Skoro już mamy zainstalowany CMS, jak w kolejnym kroku postawić na nim stronę? Sprawdźmy!

WordPress jak ustawić stronę główną

W celu stworzenia własnej strony WordPress warto skorzystać z darmowych motywów (omawialiśmy ten temat w poprzednim artykule) lub przejść do jednej z popularniejszych stron, na której znajdziesz dostęp do bazy płatnych szablonów stworzonych specjalnie pod WordPres. Do najpopularniejszych stron z bazą płatnych motywów, należą:

 • https://themeforest.net/
 • https://www.elegantthemes.com/
 • https://www.templatemonster.com/
 • https://elements.envato.com/

Jak następnie wygląda instalacja takiego szablonu?

 1. Zapisz zakupiony szablon na dysku.
 2. Zainstaluj się do panelu WordPress, przejdź do sekcji WYGLĄD, wybierz DODAJ MOTYWY, a w kolejnym kroku WYŚLIJ MOTYW NA SERWER.
 3. Po zakończeniu instalacji na ekranie zobaczysz informacje o jej podsumowaniu. Jeśli szablon jest kompatybilny z Twoją wersją WordPressa i plik nie został uszkodzony w trakcie instalacji, wówczas wszystko powinno zakończyć się pozytywnie.
 4. Teraz pora zakończyć instalację, możesz to zrobić na 3 sposoby: podgląd na żywo – zobacz jak szablon wygląda na Twojej stronie z przykładowymi treściami, włącz – aktywacja szablonu na Twojej stronie, powróć do instalatora motywów – w tej opcji możesz zainstalować kolejny szablon.

WordPress ustawienia ogólne

Jak skonfigurować CMS WordPress? Kilka słów o tym, na jakie ustawienia w CMS WP należy zwrócić uwagę!

 1. Architektura linków – w pierwszym kroku po instalacji CMS WP, należy ustawić bardziej czytelną dla SEO architekturę linku. W tym celu przejdź do sekcji USTAWIENIA -> BEZPOŚREDNIE LINKI, a następnie zmień ustawienia z PROSTY na NAZWA WPISU, w ten sposób WordPress będzie wyświetlał linki przyjazne zarówno dla czytelników, jak i dla przeglądarek.
 2. Tytuł strony – w celu skonfigurowania tytułów i podtytułów na Twojej stronie, należy przejść do USTAWIENIA -> OGÓLNE i tutaj wprowadzić język strony, wybrać strefę czasową, możliwość rejestracji użytkowników i inne niezbędne dane, które pomogą potencjalnym zainteresowanym odnaleźć Twoją stronę.
 3. Indeksowanie stron w wyszukiwarkach – tutaj znajdziemy opcje związane z czytelnością danej strony, czyli ilość wyświetlanych postów na jednej stronie, indeksacja witryny – niezbędna funkcja do blokowania treści dla botów.
 4. Komentarze – przejdź do sekcji USTAWIENIA -> DYSKUSJA, gdzie znajdziesz możliwość włączenia, ograniczenia lub zupełnego wyłączenia możliwości pozostawiania komentarzy na danej stronie.

WordPress wtyczki

Wtyczki to nic innego jak oprogramowanie, które dodatkowo wzbogaca funkcje naszego szablonu na WordPressie.

Gdzie takie wtyczki znajdziemy?

Wystarczy wejść na oficjalną stronę WordPress, gdzie znajdziesz ponad 55 tysięcy darmowych rozszerzeń dla Twojego WP.

Jak taką wtyczkę zainstalować?

Przejdź do sekcji WTYCZKI -> DODAJ NOWY, teraz otworzy się lista wtyczek bezpośrednio z oficjalnej strony WordPress.org Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią wtyczkę pod swój moduł np. form7 do formularzy itd.

Każdą z wtyczek możesz sprawdzić, przechodząc do sekcji SZCZEGÓŁY, gdzie znajdziesz dokładne informacje na temat wybranej wtyczki, informacje o autorze, ostatnio wgranych aktualizacjach.

Jeśli już wiesz, którą wtyczkę chcesz wybrać, wystarczy, że przejdziesz do sekcji ZAINSTALUJ TERAZ i następnie w celu aktywacji wybranej wtyczki klikniesz ponownie sekcję WTYCZKI i AKTYWUJ. Zainstalowany moduł jest gotowy do konfiguracji i do użycia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here