Dofinansowanie do ekologicznego domu

Pozyskiwanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych to z jednej strony temat dość nowy, a z drugiej strony coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie tą kwestią, szuka informacji na temat dofinansowań i widzi instalację fotowoltaiczną w swoim domu. Czy to dobry pomysł?

Co może zrobić zwykły człowiek?

Oczywiście energia odnawialna to przyszłość jeśli chodzi o pozyskiwanie energii. Jest to też ogromny krok w stronę ochrony środowiska naturalnego i planety Ziemi. Przeciętni ludzie do ogrzewania domu używają takich źródeł energii, które zostawiają swój, niestety, niekorzystny ślad. Mowa tu chociażby o węglu, ale też o innych formach, nawet tych powszechnie uznawanych za bardziej ekologiczne.

Rządowy program mój prąd ma na celu to, aby zwiększyła się produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a beneficjentami całej akcji mają być osoby fizyczne. Tym razem chodzi o to, by trafić do zwykłych ludzi, a nie do wpływowych przedsiębiorców. To zwykli ludzie mogą w tej materii sporo zmienić.

Formalności?

Rządowy program mój prąd na szczęście nie zakłada mnóstwa formalności, które działają na obywateli zniechęcająco. Jeżeli do napisania i złożenia wniosku trzeba zatrudnić fachowca, to zły znak. Tutaj na szczęście nie ma takiego ryzyka.

Dofinansowanie zakłada do 50% dotacji kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji. Wnioski wciąż można składać, aby wziąć udział w drugim naborze. Pierwszy już się zakończył. Wnioski do pobrani, a także inne potrzebne dokumenty są dostępne na rządowej dedykowanej temu programowi stronie. Również cała sekcja pytań i odpowiedzi jest niezwykle pomocna, aby obywatele zrozumieli działanie programu.

Co można zyskać?

Starając się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej trzeba pomyśleć oczywiścieo kosztach, jakie trzeba wyłożyć z własnej kieszeni, ale trzeba też pomyśleć o tym co można zyskać. Dopiero rzetelny rachunek zysków i strat pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaka decyzja będzie najlepsza w danej sytuacji.

Rządowy program mój prąd daje pomocną dłoń dla wszystkich tych, którzy chcieliby prowadzić bardziej ekologiczny dom, ale nie mają 100% środków potrzebnych do tej inwestycji. To możliwość dofinansowania pozwoli części ludzi na spełnienie marzeń o bardziej ekologicznym domu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here